Ryzyko raka jelita grubego w rodzinach pacjentów z polipowatymi polipowatymi ad

Pacjenci z gruczolakami obejmowali 1374, którzy wyrazili zgodę, i 1172, którzy nie wyrazili zgody na udział w randomizowanym badaniu klinicznym z kontynuacją obserwacji. Naszym celem było uzyskanie historii ewentualnego raka okrężnicy i odbytnicy u krewnych pierwszego stopnia od 1200 z 2546 pacjentów ze świeżo zdiagnozowanymi gruczolakami. Oszacowano, że nawet 10 procent respondentów nie dostarczy informacji na temat wieku członków rodziny i dlatego musi zostać wykluczona. Kolejne losowe próbki pacjentów z gruczolakami pochodziły z rejestru National Polyp Study (z wyłączeniem tych, dla których nie był dostępny aktualny adres lub numer telefonu). Nawiązano kontakt z każdym pacjentem, a wywiady prowadzono do momentu przesłuchania 1199 pacjentów z gruczolakami i członkami ich rodzin.
Epidemiologia genetyczna Wywiad
List wyjaśniający badanie epidemiologii genetycznej został wysłany do każdego pacjenta z gruczolakowatym polipem. Tydzień później przeszkolony ankieter przeprowadził zorganizowany wywiad telefoniczny, w którym uzyskano nazwisko, datę urodzenia, płeć, historię raka i status życiowy wszystkich krewnych pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwa i dzieci). Określono rodzaj raka, wiek w chwili rozpoznania i przyczynę zgonu u wszystkich członków rodziny dotkniętych chorobą. Pacjent został poproszony o pozwolenie na wywiad z członkami rodziny na temat ich historii raka i ich wieku w momencie rozpoznania raka jelita grubego.
Małżonkowie byli przesłuchiwani w ten sam sposób, co krewni pierwszego stopnia. Małżonkowie byli to próba pacjentów z większej bazy danych National Polyp Study pacjentów skierowanych do kolonoskopii początkowej, która obejmuje pacjentów z polipami gruczolakowatymi, polipami nonadenomatycznymi, bez polipów i rakiem jelita grubego. Wywiady przeprowadzono w latach 1989-1991, po zatwierdzeniu przez instytucyjną komisję odwoławczą w każdym z uczestniczących ośrodków. Zgłoszono zgony na wszystkie zgony z powodu raka. Informacje na temat raka okrężnicy i odbytu u członków rodziny uzyskano od członków rodziny lub od pacjenta z gruczolakami.
Analiza statystyczna
Skumulowana częstość występowania raka jelita grubego w zależności od wieku u krewnych pierwszego stopnia u pacjentów z gruczolakami została określona metodą Life-Table Kaplana-Meiera, z krzywymi wykreślonymi w pięcioletnich odstępach. Model proporcjonalnych hazardów Coxa zastosowano do obliczenia względnego ryzyka raka jelita grubego u krewnych pierwszego stopnia w porównaniu z grupą kontrolną małżonków, zgodnie z charakterystyką pacjentów oraz z uwzględnieniem rok urodzenia i płci krewnego lub małżonka. Pierwsi krewni zostali sklasyfikowani zgodnie z wiekiem pacjenta z indeksem w momencie rozpoznania gruczolaków (<50, 50 do 59 lub> 60 lat). Wiek pacjenta w rozpoznaniu gruczolaków również analizowano jako zmienną ciągłą, aby ocenić trend ryzyka zachorowania na raka jelita grubego u krewnych pierwszego stopnia z wiekiem przy rozpoznaniu gruczolaków. Ryzyko raka jelita grubego u rodzeństwa pacjentów z gruczołami było również analizowane pod kątem tego, czy u rodzica lub u innego rodzeństwa wystąpił rak jelita grubego
[hasła pokrewne: afazja amnestyczna, odbudowa zęba cena, endoproteza kolana cena ]