Niwolumab pierwszej linii w stopniu IV lub nawrotowym niedrobnokomórkowym raku płuc cd

Wszyscy pacjenci otrzymali pisemną świadomą zgodę przed rejestracją. Projekt i leczenie próbne
Pacjenci byli zapisywani od marca 2014 r. Do kwietnia 2015 r. Kwalifikujący się pacjenci byli losowo przydzielani w stosunku 1: 1, aby otrzymywać niwolumab (w dawce 3 mg na kilogram masy ciała co 2 tygodnie) lub wybór chemioterapii platynowym dubletem przez badacza (co 3 tygodnie dla czterech do sześciu cykli) (Rys. S1 w Dodatku Aneks, dostępny z pełnym tekstem tego artykułu na). Chemioterapię kontynuowano do czasu progresji choroby, wystąpienia niedopuszczalnego poziomu efektów toksycznych lub zakończenia dozwolonych cykli. Leczenie podtrzymujące pemetreksedem było dozwolone u pacjentów z niesławnym NSCLC, u których wystąpiła stabilna choroba lub odpowiedź po cyklu 4. Leczenie niwolumabem po przekroczeniu progresji było dozwolone, jeśli spełnione zostały kryteria zdefiniowane w protokole, w tym korzyść kliniczna oceniana przez badacza, brak szybkiego progresji choroby, brak niedopuszczalny poziom zdarzeń niepożądanych związanych z niwolumabem i stabilny stan sprawności, a także jeśli nie było interwencji z rychłą interwencją, aby zapobiec poważnym powikłaniom progresji choroby. Jednoczesne ogólnoustrojowe leczenie glikokortykosteroidami (kursy trwające <3 tygodnie) było dozwolone w stanach nieautoimmunologicznych, w tym, lecz nie wyłącznie, związanych z leczeniem zdarzeń niepożądanych o potencjalnej przyczynie immunologicznej.
Randomizacja była stratyfikowana zgodnie z poziomem ekspresji PD-L1 (<5% w porównaniu z .5%) i histologicznymi zmianami nowotworowymi (płaskonabłonkowy vs niespecjalny). Pacjenci z grupy chemioterapii, którzy mieli progresję choroby według RECIST, oceniani przez badacza i potwierdzeni przez niezależnego radiologa, mogli przejść na niwolumab, pod warunkiem spełnienia kryteriów kwalifikowalności. W przypadku pacjentów w grupie otrzymującej chemioterapię dopuszczono opóźnienia w dawkach i dwie lub więcej redukcji dawki z powodu działania toksycznego. U pacjentów z grupy niwolumabu dopuszczalne były opóźnienia w dawkowaniu z powodu działania toksycznego, ale zmniejszenie dawki nie było dozwolone.
Punkty końcowe i oceny
Pierwszorzędowym punktem końcowym było przeżycie wolne od progresji, co oceniono za pomocą ślepej niezależnej centralnej oceny, u pacjentów z poziomem ekspresji PD-L1 wynoszącym 5% lub więcej. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały przeżycie wolne od progresji, oceniane za pomocą ślepej niezależnej centralnej oceny, wśród wszystkich pacjentów, którzy zostali poddani randomizacji (z których wszyscy mieli poziom ekspresji PD-L1> 1%), całkowite przeżycie u pacjentów z Poziom ekspresji PD-L1 5% lub więcej i wśród wszystkich pacjentów, którzy zostali poddani randomizacji, oraz niezależnie oszacowany wskaźnik odpowiedzi u pacjentów z poziomem ekspresji PD-L1 wynoszącym 5% lub więcej.
Odpowiedź guza oceniano co 6 tygodni do 48 tygodnia, a następnie co 12 tygodni. Oceny bezpieczeństwa obejmowały rejestrację zdarzeń niepożądanych, które oceniono zgodnie z ogólnymi kryteriami terminologii dla zdarzeń niepożądanych National Cancer Institute, wersja 4.0. Badacze ustalili, czy zdarzenie niepożądane było związane z próbnym lekiem.
Eksploracyjna biomarkerowa analiza obciążenia guza-mutacji
Obciążenie mutacją nowotworu, które zdefiniowano jako całkowitą liczbę mutacji somatycznych missense obecnych w wyjściowej próbce nowotworu, określono u pacjentów z guzem i próbkami krwi wystarczającymi do sekwencjonowania całego egzemu.
[hasła pokrewne: moczenie dzieci, objawy endometriozy, endometrioza laparoskopia ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza laparoskopia moczenie dzieci objawy endometriozy