Inny model – opieka medyczna na Kubie cd

W 2008 r. W 70 krajach na świecie było 37 000 kubańskich podmiotów świadczących opiekę zdrowotną.5 Większość z nich znajduje się w trudnej sytuacji, w której ich praca jest częścią kubańskiej pomocy zagranicznej, ale niektóre są w bardziej rozwiniętych obszarach, w których ich praca przynosi Kubańczykom korzyści finansowe. rząd (np. dotacje do oleju z Wenezueli). Każdy odwiedzający może zobaczyć, że Kuba pozostaje daleko od rozwiniętego kraju w podstawowej infrastrukturze, takiej jak drogi, budynki mieszkalne, instalacje sanitarne i urządzenia sanitarne. Niemniej jednak, Kubańczycy zaczynają mierzyć się z tymi samymi problemami zdrowotnymi, na jakie napotyka rozwinięty świat, z rosnącym wskaźnikiem chorób wieńcowych i otyłości oraz starzejącej się populacji (11,7% Kubańczyków ma obecnie 65 lat lub więcej). Ich niezwykły system opieki zdrowotnej rozwiązuje te problemy w sposób, który wyrósł z wyjątkowej historii politycznej i gospodarczej Kuby, ale system, który stworzyli – z lekarzem dla wszystkich, wczesnym nastawieniem na profilaktykę i wyraźną dbałością o zdrowie społeczności – może informować o postępach także w innych krajach.
1. Keck CW, Reed GA. Ciekawy przypadek Kuby. Am J Public Health 2012; 102: e13-e22
Crossref Medline
2. Drain PK, Barry M. Pięćdziesiąt lat embarga USA: wyniki zdrowotne Kuby i lekcje. Science 2010; 328: 572-573
Crossref Web of Science Medline
3. Perspektywy ludności świata, rewizja z 2011 r. Nowy Jork: Organizacja Narodów Zjednoczonych (http://esa.un.org/unpd/wpp/Excel-Data/mortality.htm).

4. World factbook. Waszyngton, DC: Central Intelligence Agency, 2012 (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook).

5. Gorry C. Kubańska współpraca na rzecz zdrowia kończy 45. MEDICC Rev 2008; 10: 44-47

[hasła pokrewne: endometrioza ból, moczenie dzieci, Kabiny Sanitarne ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza ból Kabiny Sanitarne moczenie dzieci