Inny model – opieka medyczna na Kubie ad

Wskaźnik alfabetyzacji Kuby wynosi 99%, a edukacja zdrowotna jest częścią obowiązkowego programu szkolnego. Niedawny krajowy program promujący akceptację mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami został częściowo zaprojektowany w celu zmniejszenia liczby chorób przenoszonych drogą płciową oraz poprawy akceptacji i przestrzegania zasad leczenia. Nie można już uzyskać papierosów z comiesięcznymi kartami żywnościowymi, a liczba osób palących spadła, chociaż lokalne zespoły ds. Zdrowia twierdzą, że palenie jest nadal trudne. Antykoncepcja jest wolna i silnie wspierana. Aborcja jest legalna, ale postrzegana jest jako niepowodzenie prewencji. Plakat Wskazujący rzeczywiste koszty opieki świadczone bezpłatnie kubańskim pacjentom. Ale nie należy romantycznie traktować kubańskiej opieki zdrowotnej. System nie jest przeznaczony do wyboru przez konsumenta ani do indywidualnych inicjatyw. Nie ma alternatywnego, prywatnego systemu opieki zdrowotnej. Lekarze otrzymują świadczenia rządowe, takie jak dotacje na mieszkanie i żywność, ale płaci się tylko około 20 USD miesięcznie. Ich wykształcenie jest bezpłatne i są szanowane, ale mało prawdopodobne jest, aby osiągnęły osobiste bogactwo. Kuba jest krajem, w którym 80% obywateli pracuje dla rządu, a rząd zarządza budżetami. W gminnej przychodni zdrowia znaki informują pacjentów o tym, ile ich bezpłatnej opieki faktycznie kosztuje system (patrz zdjęcie), ale żadne siły rynkowe nie zmuszą do efektywności. Zasoby są ograniczone, jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania z kubańskimi medycznymi i publicznymi pracownikami służby zdrowia w ramach grupy redaktorów ze Stanów Zjednoczonych. Nefrolog w Cienfuegos, 160 mil na południe od Hawany, wymienia 77 pacjentów poddanych dializie w prowincji, która na podstawie populacji wynosi około 40% obecnej stopy USA – podobnie jak w USA w 1985 r. Neurolog informuje, że jego Szpital otrzymał skaner CT zaledwie 12 lat temu. Amerykańscy studenci, którzy zapisali się do kubańskiej szkoły medycznej, twierdzą, że sale operacyjne działają szybko i sprawnie, ale przy bardzo niewielkiej technologii. Dostęp do informacji przez Internet jest minimalny. Jeden raport studenta medycyny jest ograniczony do 30 minut tygodniowo dostępu dial-up. To ograniczenie, podobnie jak wiele ograniczeń zasobów, które wpływają na postęp, jest obwiniane długotrwałym embargo gospodarczym USA, ale mogą istnieć inne siły w rządzie centralnym działające przeciwko szybkiej i łatwej komunikacji między Kubańczykami i ze Stanami Zjednoczonymi.
W wyniku restrykcyjnego embarga gospodarczego, Kuba rozwinęła własny przemysł farmaceutyczny, a obecnie nie tylko produkuje większość leków w swojej podstawowej farmakopei, ale także napędza przemysł eksportowy. Zainwestowano środki w rozwój wiedzy specjalistycznej w dziedzinie biotechnologii, aby stać się konkurencyjnym w stosunku do krajów rozwiniętych. Istnieją kubańskie akademickie czasopisma medyczne we wszystkich głównych specjalnościach, a przywództwo medyczne zdecydowanie zachęca do badań, publikacji i silniejszych związków z medycyną w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Wydziały medyczne Kuby, których liczba wynosi obecnie 22, stale koncentrują się na podstawowej opiece medycznej, a lekarstwa rodzinne są wymagane jako pierwsza rezydencja dla wszystkich lekarzy, mimo że obecnie Kuba ma ponad dwukrotnie więcej lekarzy na mieszkańca niż Stany Zjednoczone. tych lekarzy pracuje poza krajem, zgłaszając się na dwa lub więcej lat służby, za które otrzymują specjalne odszkodowanie
[patrz też: Kabiny Sanitarne, lewomepromazyna, endometrioza ból ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza ból Kabiny Sanitarne lewomepromazyna