Creative Commons i otwartość Open Access cd

Ta licencja jest używana przez czołowych wydawców o otwartym dostępie, takich jak PLOS i BioMed Central, rekomendowanych przez Open Access Scholarly Publishers Association, i zaakceptowanych przez Bank Światowy dla opublikowanych przez siebie badań. Komercyjni wydawcy naukowi, którzy publikowali publikacje finansowane z opłat za przetwarzanie artykułów, również korzystają z licencji Creative Commons, ale używają bardziej restrykcyjnej licencji lub oferują wybór autorów. Na przykład raporty naukowe wydawnictwa Nature Publishing Group umożliwiają autorom wybór spośród trzech licencji Creative Commons, w tym licencji Attribution. Inni użytkownicy licencji Creative Commons nakładają dodatkowe wymagania na użytkowników. Dwa z tych warunków, nazywane ShareAlike i NoDerivatives, dotyczą adaptacji licencjonowanej pracy. Społeczność Wikipedia na przykład przyjęła licencję Creative Commons Uznanie autorstwa na tych samych warunkach, co wymaga zarówno przypisania, jak i wszelkich adaptacji licencjonowanych na podstawie tej samej licencji. MIT OpenCourseWare, z Massachusetts Institute of Technology, przyjął licencję z warunkami dotyczącymi uznania i udziału, ale dodał warunek niekomercyjny, zakazując komercyjnych zastosowań. Różni twórcy internetowych materiałów edukacyjnych z bazy Michigan Michigan University of Michigan Medical przyjęli prawie pełny pakiet licencji Creative Commons. 4 Szerokie przyjęcie tych licencji odzwierciedla przekonanie, że dzieło nie jest otwarte , dopóki nie będzie swobodnie dostępne w Internecie i pod publiczną licencją oferującą bardziej liberalne warunki użytkowania niż zapewnia to prawo autorskie. Chociaż opcje oferowane przez licencje Creative Commons odpowiadają potrzebom właścicieli praw autorskich w różnych kontekstach, w kontekście otwartego dostępu, licencja na uznanie atrybucji według mnie pozostaje złotym standardem.
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Z Washington College of Law, American University, Washington, DC.

1. University of California, San Francisco, Polityka otwartego dostępu (http://www.library.ucsf.edu/help/scholpub/oapolicy).

2. Badacze GUSTO. Międzynarodowe randomizowane badanie porównujące cztery strategie trombolityczne w ostrym zawale mięśnia sercowego. N Engl J Med 1993; 329: 673-682
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
3. Strona główna Creative Commons (http://www.creativecommons.org).

4. Strona domowa Uniwersytetu stanu Michigan open.michigan (http://open.umich.edu/education/med).

Listy
Zamknij listy
[przypisy: laserowa korekcja wzroku po zabiegu, medycyna paliatywna czasopismo, kręgosłup w sporcie ]

Powiązane tematy z artykułem: kręgosłup w sporcie laserowa korekcja wzroku po zabiegu medycyna paliatywna czasopismo