Creative Commons i otwartość Open Access ad

Ponadto przyznanie czytelnikom pełnego prawa do ponownego wykorzystania uwalnia cały zakres ludzkiej kreatywności w tłumaczeniu, łączeniu, analizowaniu, dostosowywaniu i zachowywaniu zapisów naukowych, podczas gdy tradycyjne porozumienia dotyczące praw autorskich w publikacjach naukowych coraz bardziej hamują komunikację naukową. Argument dotyczący otwartego licencjonowania należy rozumieć w kontekście podstawowych warunków użytkowania przewidzianych w prawie autorskim. Prawa autorskie odnoszą się do dzieł autorstwa. Nie trzeba nic robić, aby uzyskać prawa autorskie. Łączy się automatycznie po utworzeniu dzieła i pozostaje nienaruszony, nawet jeśli praca jest publikowana bez symbolu praw autorskich (.). Prawa autorskie nie mają jednak zastosowania do pomysłów lub faktów zawartych w omawianym dziele, lecz jedynie do ich wyrażenia przez autora.
Prawo autorskie daje właścicielowi praw autorskich wyłączne prawa do publicznego rozpowszechniania kopii utworu, publicznego wykonywania lub wyświetlania utworu oraz przygotowywania jego adaptacji. Przyznane początkowo autorowi lub autorom dzieła, prawa te mogą być przypisane lub są wyłącznie licencjonowane wydawcy lub innym dystrybutorom treści, jeśli odbywa się to na piśmie. Po tym, jak autorzy odstąpią od tych praw, również oni muszą uzyskać pozwolenie lub licencję od wydawcy, jeśli chcą zrobić lub rozpowszechniać kopie swoich artykułów, chyba że zostanie to uznane za dozwolony użytek. Uczciwe wykorzystanie pozwala na pewne zastosowania, które przynoszą pozytywne korzyści społeczne, takie jak wykorzystanie w badaniach naukowych lub edukacji, i które nie zakłócają w sposób nieuzasadniony możliwości właściciela praw autorskich do uzyskiwania korzyści ekonomicznych z publikacji lub licencjonowania dzieła.
Terminy praw autorskich nie ograniczają wszystkich zastosowań artykułu. Oprócz dozwolonego użytku, wykorzystanie faktów, takich jak dane naukowe, nie jest objęte prawami autorskimi, z wyjątkiem zakresu, w jakim autor wykonał minimalną kreatywność w ich wyborze lub aranżacji. Ten standard minimalnej kreatywności może uniemożliwić ponowne publikowanie niektórych tabel lub rycin, ale prawo autorskie nie ogranicza ponownego wykorzystania danych podstawowych, jeśli są one ułożone w innym formacie lub koncepcyjnie nowej liczbie.
Tabela 1. Tabela 1. Licencje Creative Commons. Dla szerokiej rzeszy twórców, wychowawców i badaczy, którzy dbają przede wszystkim o szeroką dystrybucję ich pracy, standardowe hasła autorskie są nieodpowiednie, ponieważ uniemożliwiają ponowne użycie, o których ci autorzy nie chcą po prostu pozwolić, ale zachęcać, na przykład do tłumaczenia na inne języki. Creative Commons to organizacja, która odpowiedziała, produkując pakiet sześciu licencji na prawa autorskie, które oferują standardowe warunki udostępniania, aby umożliwić szereg zastosowań poza dozwolonym użyciem, z zastrzeżeniem pewnych warunków.3 Cztery warunki są połączone w sześć permutacji odzwierciedlających typy ograniczenia praw autorskich, które ludzie, którzy w inny sposób zdecydują się udostępniać swoje utwory za darmo, mogą chcieć zachować (patrz tabela). Licencje, mające na celu zezwolenie na wszystkie zastosowania poza tymi, które są zakazane przez określony warunek, zostały przyjęte przez wielu instytucjonalnych i indywidualnych właścicieli praw autorskich.
Wszystkie licencje Creative Commons wymagają, aby użytkownicy, którzy ponownie opublikowali lub ponownie wykorzystali utwór w sposób, który w przeciwnym razie naruszyłby prawo autorskie, dokonali atrybucji zgodnie z instrukcjami właściciela praw autorskich. Jest to jedyny warunek zawarty na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – jedyna licencja Creative Commons spełniająca definicję otwartego dostępu potwierdzona przez deklaracje Budapeszt, Bethesda i Berlin
[hasła pokrewne: pracownia emg, frezy do paznokci, moczenie dzieci ]

Powiązane tematy z artykułem: frezy do paznokci moczenie dzieci pracownia emg